1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. SEO Konusunda En Sık Yapılan Hatalar

SEO Konusunda En Sık Yapılan Hatalar

SEO Konusunda En Sık Yapılan Hatalar

SEO konusunda en sık yapılan hatalar nelerdir? Siz de bu konuda merakınızı giderecek çalışmalara göz atarak daha kaliteli bir SEO çalışması gerçekleştirmek mi istiyorsunuz? O halde yapmanız gereken Arama Motoru Çalışmaları ile alakalı en özel çalışmaları gerçekleştirmektir. Şimdi hazırsanız SEO ve diğer bütün konularla alakalı sizi bekleyen seçeneklerin neler olduğuna bir göz atalım!

SEO en bazit tabiri ile Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinmektedir. Web sitelerinin daha kaliteli performans sağlaması adına gerekli olan bu çalışmaların temelinde sayfaları yukarı taşımak vardır. Bu kapsamda çalışmalar arttıkça web sayfalarının Google sıralaması da o derece artacaktır. Siz de SEO çalışmalarına ihtiyaç duyan biri ya da bu konuda hizmet veren biri olarak mutlaka SEO hatalarının önüne geçmelisiniz. 

Çok sık gerçekleşen SEO hataları nedeniyle de karşılaşacağınız sorunları engellemenin yöntemlerini bulabileceksiniz. Hazırsanız SEO konusunda sık yapılan hatalar neler daha yakından bir bakalım!

SEO Hataları ve Uzak Durulması Gerekenler

SEO ile ilgili hataları keşfetmek adına aşağıda sizin için paylaştığımız rehbere göz atmanız yeterlidir. Bu kapsamda en ideal çözümlerden faydalanma şansını yakalayın!

Anahtar Kelime Hataları

Anahtar kelime seçimi ya da internet dünyasında bilinen adı ile Keyword Research en önemli konulardan bir tanesidir. Çünkü web sitelerini yukarı taşımanın en önemli yolu doğru anahtar kelime seçimi ile mümkündür. Pek çok web sitesi bu konuda doğru belirlemeler yapmayı istese de çalışmalar konusunda hataların olması muhtemeldir.

Siz de web siteniz için en ideal seçeneklerden yarar sağlamak adına harekete geçmek ister misiniz? O halde yapmanız gereken sadece doğru bir anahtar kelime analizidir. Bu size sadece yaptığınız işte kaliteyi yakalamayı değil aynı zamanda web sitenizin SEO performansı konusunda kısa sürede kusursuzluğu elde etmesini sağlar. İster bir web sitesi sahibi ister bir SEO uzmanı olun anahtar kelime seçiminde hatalardan uzak durun!

Sayfa Başlığının Boş ya da Hatalı Olması

Bir web sitesi ile alakalı en önemli konulardan bir tanesi de sayfa başlığının belirlenmesidir. Çünkü doğru belirlenmemiş bir sayfa başlığı web sitesine gelen trafiği doğrudan etkileyen konuların başında gelmektedir. Peki, sayfa başlığını belirlerken ne tür soru işaretlerine cevap vermek gerekir?

Web sitesi başlığını belirlerken ilk ve en önemli detay olan sayfanın ne ile ilgili olduğunu net bir şekilde saptamak gerekir. Çünkü web sitenizi ziyaret edecek olan ziyaretçilerin bakacakları ilk yer web siteleri başlığıdır. Web sitesi başlığının sitenin hizmet alanı ile konusuyla ilgili net ifadeler belirtmesi site trafiğinizi olumlu manada etkileyecek olan en değerli konulardan bir tanesidir. Siz de başlık ile alakalı doğru bir yöntem izleyerek en başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Güvenlik Açıkları

SEO konusunda en ideal sonuca ulaşmak istediğinizde genellikle site yapısının kusursuz olmasını sağlamayı arzu edersiniz. Ancak bu konuda yapılan hataların sizi hedefe ulaşmaktan alıkoyduğunu ifade etmek gerekir. Bu nedenle de SSL sertifikası ve site güvenliğine dikkat etmek ön planda olmalıdır. Peki, SSL sertifikası olmayan ve kullanıcılarına güvenilir bir deneyim vaat etmeyen sitelerin genel problemi nedir?

Kullanıcıların güvenlik endişelerini hissetmeleri web sayfanızı kullanmamalarına neden olacaktır. Böylesi bir durum da sayfa trafiğinin düşüş göstermesinin en büyük nedenleri arasındadır. Ufak bir hata olsa da sitenizin performansını derinden etkileyecek SSL sertifikası ve güvenlik detaylarını dikkate almalısınız. Söz konusu sorunların üstesinden geldiğinizde SEO performansınızın ciddi bir çıkış göstereceğini de kesinlikle unutmamalısınız!

Meta Etiketleri Abartmak

Meta etiketler ya da meta tags olarak bilinen unsurlar web sitenizin SEO performansını doğrudan etkileyen konulardandır. Peki, meta etiketleri abartmak sayfanızı neden olumsuz etkiler?

Google, her şeyi kararında kullanmanın oldukça önemli olduğu üzerinde durur. Özellikle bir konuda abartıya kaçmanın sayfa performansınızı olumsuz etkileyeceği düşünüldüğünde meta etiketleri dikkate almanın önemi hayli fazladır. Çünkü diğer pek çok konuda olduğu gibi meta etiketlerde de abartı sayfanızın spam olarak algılanmasına neden olabilir. 

Sayfanızın spam olarak algılanması henüz SEO çalışmalarının başındaysanız sizin için oldukça üzücü bir durum olacaktır. Bu nedenle de sayfa etiketlerini olabildiğince anlamlı ve doğru sayıda kullanmaya özen gösterin. Meta tagları doğru kullandığınızda ne denli hızlı bir yükseliş sergilediğinizi gözlerinizle görebilirsiniz!

Başlıkta Resim Kullanımı

Başlıkta resim kullanmak bir web sitesi için en büyük hatalar arasındadır. Çünkü Google botları web sitenizi indexlerken başlık kısmında resme rastlarsa başlık görünmez. Peki, bu ne tür bir soruna neden olur?

Resimler Google arama sonuçlarında indexlenmediğinden sayfa başlığınızın olmadığı algılanır. Resim eklemek çok faydalı bir durum olsa da resmin başlıkta yer alması sizi sıralama konusunda geriye atacaktır. Bu nedenle de resim kullanımında ideal seçeneklere odaklanın. Aksi takdirde olumlu bir iş yapmak isterken web sitenizin performansını negatif manada etkileyebilirsiniz. 

Spam Backlink

Backlink çalışması yapmak SEO konusunda en önemli detaylardan bir tanesidir. Bu nedenle de site performansını yukarı taşımak istediğinizde kesinlikle aldığınız backlinklerin değerini ölçmelisiniz. Ucuz olduğu için hemen herkes tarafından tercih edilen backlinklerin tabiri caizse bir backlink çöplüğü olduğunu ifade edebiliriz. Bu durumda da web sitenizin olumsuz etkilenmesi muhtemeldir.

Spam backlink çalışmalarından uzak durmak için web sitenize bağlantı verecek olan web sitelerinin kalitesini tartmalısınız. Böylelikle sayfanızın anlamsız bir şekilde sıra kaybetmesinin önüne geçmenize olanak sağlayacaktır. 

Optimzasyonu Sınırlı Tutmak

Optimizasyon konusunda sizi bekleyen en önemli zorluklardan bir tanesi de farklı arama motorlarına yönelik çalışmalar gerçekleştirmektir. Çünkü hemen her web sayfası Google için çalışmalar yaparken bu bir nebze yanlıştır. Bütün arama motorlarına yönelik çalışmalar yapmanın daha kaliteli çözümler ortaya çıkaracağını ifade etmek gerekir.

Sadece Google ile başarılı sonuçlar alsanız da SEO performansınızı iyileştirmek adına diğer platformları da önemsemelisiniz. Aksi takdirde başarılı olursunuz ama sınırlı bir başarı yakalamış olursunuz. Başarınızı daha geniş alanlara yaymak adına her arama motorunu değerlendirmeli ve kaliteli sonuçların peşinden koşmayı tercih etmelisiniz.

İçerik Kalitesinin Düşük Olması

Web sitelerinin performansını etkileyen en önemli detaylardan bir tanesi de içerik kalitesidir. Özellikle kullanıcı odaklı bir içerik kalitesi web sitesinin kısa sürede çıkış yakalamasını sağlamayı başaracaktır. Ancak içerik kalitesini yakalamak isterken doğru çözümlere imza atmak da oldukça değerlidir. 

İçerik kalitesinin anlaşılabilmesi adına SEO açısından belli başlı faktörler vardır. Bu faktörleri sıralayarak daha kaliteli seçeneklere sahip olabilirsiniz. Şimdi hazırsanız SEO açısından en kaliteli içeriğin nasıl olduğuna bir bakalım!

İçeriğinizi bir anahtar kelime odağı ile yazmalı ve anahtar kelime kullanımının organik olmasına özen göstermelisiniz. Özellikle anahtar kelime kullanmak için anlamsız cümleler kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Anahtar kelime sayısı ve kullanımının yanı sıra verdiğiniz bilgilerde kullanıcıların faydalanabileceği ibarelere yer vermelisiniz. 

İçeriği hazırlarken ilgi çekici detaylara yer vererek insanları okumaya teşvik edecek bir yazı ortaya koymalısınız. Yazı içerisinde resim kullanımını da kesinlikle sağlamalısınız. Çünkü görsellerle desteklenmemiş içeriklerin kullanıcı odaklı olmayacağını ifade edebiliriz. Yukarıdaki özellikleri taşıyan bir içerik tasarlayarak SEO konusunda en ideal sonuçlara ulaşabilirsiniz.

SEO Kurallarını Göz Ardı Etmek

SEO optimizasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken bir detay da SEO kurallarıdır. Her geçen gün değişen ve güncellenen bu kuralları önemseyerek harekete geçmelisiniz. SEO kurallarının dinamik özelliğine uyum sağlayan bir web sitesinin kısa sürede zirveye çıkacağını unutmamalısınız. 

SEO kurallarını uygulayan ama güncellemeleri takip etmeyen kimselerin karşılaşacağı sorunlar oldukça fazladır. Çünkü kuralların bir önceki versiyonunda olumlanan bir durum bir sonraki aşamada tam tersine sonuçlar verecektir. Bu nedenle de her güncellemeye yakından göz atmak ve web sitesi yapısını bu kurallara uygun bir şekilde güncellemek çok daha değerli olacaktır.

Kopya İçerik

Dijital dünyada en çok karşılaşılan hatalardan bir tanesi de kopya içeriktir. Çünkü kopya içerik sadece web sitesi performansını değil aynı zamanda çalışmalarınızı da etkiler. Web sitesi sahiplerinin bir içerik çalışması yaptırmak istediğinde dikkat ettiği şey maliyettir. Zira maliyetler her geçen gün artış göstermektedir. Maliyetlerin artması kısa vadede kopya içeriğe sevk olunmasına neden olsa da bu çok ciddi bir sorundur.

SEO çalışmalarının temelinde özgünlük vardır. Özgün içerikler ve kuralların dikkate alındığı sayfa yapısı daima daha kaliteli sonuçları ortaya çıkarır. Bu kapsamda SEO performansınızla zirveye çıkmanız çok daha mümkündür. Peki, ya kopya içerik yapmanız durumunda neler olur?

Kopya içerik sayfa kalitesini düşürdüğü gibi SEO performansınızı da düşürür. Google tarafından spam olarak algılanmanıza neden olacak bu durum kısa vadede sayfanızın sıralama dışı kalmasına neden olabilir. SEO konusunda bu çok önemli detayı dikkate almalı ve risklerden uzak durmalısınız. Sayfanıza kopya içeriğin olumsuz etkisini aylarca çalışma yaparak ortadan kaldırmak durumunda kalabilirsiniz.

Yanlış Link Kullanımı

Link kullanmak pek çok web sitesi için oldukça önemlidir. Çünkü SEO çalışmaları yapılırken link yapısının web sitesi performansını olumlu manada etkileyecek şekilde olması şarttır. Link kullanırken içerikle uyumlu bir yapı oluşturmak gerekmektedir. Özellikle link ve içerik arasındaki uyumsuzluk kullanıcı performansını olumsuz etkiler.

SEO konusunda sık yapılan hatalar arasında olan yanlış link kullanımını kesinlikle dikkate almalısınız. Çünkü hatalı gerçekleşen her çalışmanın uzun vadede web siteniz için olumsuzluklar getireceği açıktır. SEO çalışmalarını önemsemeden link kullanmanın olumsuzluklarıyla karşılaşmamak adına uyarılarımızı dikkate almalısınız!

İçerikleri Tek Seferde Yüklemek

SEO konusunda en sık yapılan hataların başında web sitesindeki içeriklerin tek seferde yüklenmiş olması vardır. Web sitesi sahipleri sayfanın dolu dolu gözükmesi adına tek seferde yüklemenin daha anlamlı olacağını düşünür. Ancak durum bunun tam tersidir. Çünkü SEO çalışmalarında bir anda yüklenme yerine düzenli içerik paylaşılması çok daha başarılı sonuçlar verecektir.

Google botları düzenli aralıklarla web sitelerini ziyaret ederek burada çeşitli güncellemeler yapılıp yapılmadığını kontrol eder. İçeriklerin tek seferde yüklenmiş olması hem Google botlarının bütün içerikleri tek seferde indekslemesine neden olur hem de onlarca içeriğin siteye olumsuz bir şekilde etki etmesine yol açar. Peki, doğru olan nedir?

İçeriklerinizin sayısı ne olursa olsun içerik girişlerini belirli bir düzen içerisinde yapmaya özen göstermelisiniz. Örneğin günde 1 defa ya da 2 günde 1 defa şeklinde gerçekleşecek olan içerik girişlerinin web sitenizi olumlu anlamda etkilemesi muhtemeldir. Bu nedenle de SEO çalışması yaparken adım adım ilerlemek çok daha avantajlı olacaktır. Sayfanıza bir anda yüklenmenin sizin için yaratacağı olumsuzluğu göz ardı etmeyin!

Spin İçerik Kullanmak

İçerik konusunda kopyadan uzak durmak isteyen bazı kimselerin zaman zaman spin içerik tercihinde bulunduklarından da söz etmek gerekir. Spin içerik de en az kopya içerik kadar tehlikelidir. Özellikle de sayfanızın spam olarak algılanmasına neden olabilecek olan spin içerikle alakalı önlemlerinizi almaya özen göstermelisiniz. Bu sizin için çok büyük avantajları da beraberinde getirecektir. Tercihinizi yapın ve kaliteden yana taviz vermeyin!

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap