1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Samsung Galaxy S21, iPhone 13’ün Ekran İçi Dokunmatik Kimlik Alma Zamanının Geldiğini Kanıtlıyor

Samsung Galaxy S21, iPhone 13’ün Ekran İçi Dokunmatik Kimlik Alma Zamanının Geldiğini Kanıtlıyor


Apple’ın birkaç nesil boyunca yeni teknolojileri bekletip piyasa deneyinin geri kalanını bekleyerek izlemesi ve yanlış şeyler alması, daha sonra bu sorunlara bir çözüm bulmak için daha sonraki bir tarihte piyasaya çıkması yeni bir şey değil.

Sırada muhtemelen ekrandaki parmak izi tarayıcısı olacak. Bu teknolojiye sahip ilk telefon, 2018’in başında tanıtılan Vivo X20 Plus UD oldu ve 2021’in sonunda Apple’ın teknolojiyi iPhone 13’e dahil ettiğini göreceğimizi düşünüyorum.

Neredeyse dört yıllık süreç, çeşitli ekran içi parmak izi tarayıcı teknolojisinin uygulamalarını gördü ve şimdi iPhone’un en büyük rakibi – Samsung Galaxy S21 serisi – teknolojinin genel kullanıma hazır olduğunu kanıtlıyor.

Uzun Bir Süreç Geliyor

Samsung Galaxy S21 serisi hem güçlü hem de zayıf yönlere sahiptir, ancak tartışmasız bir Samsung telefonda şimdiye kadar gördüğümüz en iyi ekran içi parmak izi sensörüne sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Benim düşünceme göre, bu herhangi bir akıllı telefonda kullandığım en iyi ekran parmak izi tarayıcısı. OnePlus, Oppo, Xiaomi ve diğerleri de dahil olmak üzere bir dizi üretici bu teknolojiyle uğraştı. Bazıları şimdiye kadar Samsung’dan daha iyi uygulanan ve daha yüksek performansa sahip teknolojiye sahiplerdi.

Samsung, 2021’de bunu çok daha iyi bir seçenek haline getiren büyük adımlar attı. Qualcomm’un teknik olarak yeni teknolojide büyük bir eli vardı, ancak Samsung’un yeni akıllı telefonlarında ilk kez mevcut olduğunu görüyoruz.

Bu telefonu kullanmayı bırakacağım, gerçekten parmak izi okuyucusu berbat dediğim bir ekran içi parmak izi tarayıcısı ile karşılaşmadım. Ancak şimdiye kadar teknoloji fiziksel parmak izi tarayıcılarından her zaman fark edilir ölçüde daha zayıftı.

Son on yılda akıllı telefonlarımızın alt yarısındaki kapasitif sensörlere alıştık ve ekran içi teknolojiye geçişin, bazı problemler olmadan gerçekleştiğini söylemek ne yazık ki doğru olmaz.

Peki neden Apple’ın ekranın altında gömülü bulacağımız ilk Touch ID parmak izi tarayıcısına geçiş yapması ve dahil etmesi için doğru zaman olduğunu düşünüyorum?

Samsung’un en yeni telefon serisi, 2020’deki Galaxy S20’de gördüğümüzden% 70 daha büyük bir sensöre sahip ve kullanımı oldukça kolay. Telefon ekranının alt yarısının çok daha fazlasının altında bir tarayıcı olduğu için, parmağınızla o kadar spesifik olmanıza gerek olmadığı anlamına geliyor.

Bu nispeten küçük bir ayarlama, ancak teknolojiyi geçmişte deneyimlediğimizden çok daha kullanışlı hale getiriyor. Aynı zamanda önemli ölçüde daha hızlı hale geliyor; bu, daha önceki bazı yinelemelerde yapmak zorunda olduğumuz gibi, telefonun kilidini açmasını beklemeyeceğiniz anlamına gelir.

Face ID İçin Kötü Bir Yıl

Eminim Apple bir süredir ekran parmak izi tarayıcılarını düşünüyordu, ancak Covid-19 salgını parmak izi sensörüne dönme ihtiyacını daha da artırmış olabilir diye düşünüyoruz.

Son 12 ay boyunca Face ID – Apple’ın parmak izi tarayıcılarından selfie kamerasına yerleştirilmiş Yüz Tanıma yazılımına geçişin başarı hikayesi-yüz maskelerini taktığımızda ve covid-19’un yayılmasını durdurmak için kimliklerimizi telefonlarımızdan gizlediğimizde mücadele etmeye başladı.

Bu haftaki yeni bir rapor, Apple’ın bir sonraki akıllı telefon serisinde ilk kez ekranın altına girmek için Touch ID’yi izlediğini belirtiyor. Apple’ın bu teknolojiyi 2020 iPhone 12 serisine dahil etmesi beklenti içerisine girilen bir diğer konuydu . S21, teknolojinin artık kitleler için yeterince iyi olduğunu kanıtlıyor.

Umuyoruz ki bir sonraki iPhone piyasaya çıktığında – Eylül 2021’i bekliyoruz, ancak yıl içinde daha sonra da gelebilir – sık sık yüz maskesi takmamıza gerek kalmaz, ancak telefonumuzun kilidini açmak için parmak izi, Face ID ile birlikte kimliklerimizi hızlı bir şekilde doğrulamak için bize başka bir seçenek sunar.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap