1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Oyun Tasarımı ve Yeni Başlayanlar İçin 5 Oyun Motoru
Trendlerdeki Yazı

Oyun Tasarımı ve Yeni Başlayanlar İçin 5 Oyun Motoru

Oyun tasarımı son zamanlarda ülkemizde de yaygınlaşan bir dal olup, üreticisine büyük paralar kazandırma potansiyeli olan bir meslektir. Bu yazımızda oyun tasarımı ve mesleğe başlamak için en iyi 5 oyun motorunu derledik.

featured

Geçmişten günümüze oyun tasarımı, bilgisayarların aynı oranda gelişmesi ile birlikte oldukça ilerleme kaydetmiştir. Bu gelişim ; oyun tasarımı mesleğinin koca koca stüdyolardan, evimizdeki bilgisayarlara kadar evrimi olarak açıklanabilir ve kanıtlanabilir. Aynı bir film kaydeder gibi, film stüdyolarında animasyonları geliştirilen ilk  Street Fighter oyunu ve son dönemlerde geliştirilen oyunlar karşılaştırıldığında, çok az çaba ile neler yapılabildiği görülmüştür. Daima gelişecek gibi görünen bu alan en üst seviyelerini özellikle RDR 2, Ghost of Tusushima gibi oyunlarda görülmüştür. Öyle ki bahsi geçen oyunları, yüksek ayarlarda oynayabilmek için üst düzey bilgisayarlar ya da son çıkan konsollar gerekmektedir. Son cümlenin en büyük kanıtı da, PlayStation 4 cihazlarında çalışmayan Cyberpunk 2077 oyunu olarak gösterilebilir. İsterseniz hız kaybetmeden başlıklarımıza geçelim.

• OYUN MOTORU NEDİR? 

Oyun motoru ;kişilerin ya da şirketlerin oyun tasarlamak için kullandığı, programlara verilen isimdir. Bu programların bazıları ücretli, bazıları ücretsiz, bazıları ise yayınlanan çalışmalarınızdan pay sistemi ile çalışıyor olabilir. Oyun motorları genellikle belli kodlama dilleri ile çalışır. Son yıllarda nesneye yönelik kodlama mantığı ile kod satırları azalsa da, kodlama olmadan kaliteli oyunlar yapmak imkansızdır.

• NESNEYE YÖNELİK PROGRAMLAMA NEDİR? 

Nesneye yönelik programlama; gerçek hayatta gördüğünüz her şeyin bilgisayar ortamına aktarılıp işlenmesidir. Kod fazlalığının önlenmesi durumu da aynı kod satırını, sınıflar yardımı ile her nesne için ayrı ayrı yazmak yerine, bir kez yazıp tüm nesnelere bu kodu tanıtması durumudur. Dolayısıyla projelerde yapım süresi kısalır  ve tasarımcıyı daha az uğraştırır.

• OYUN TASARIMCISI ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Oyun tasarımcısı olmak istiyorsanız öncelikle bilmeniz gereken en önemli şey ; siz bir yazılımcı değil oyun tasarımcısısınız. Oyun tasarımının genel olarak yazılımdan farkı ise, oyun tasarımcısının, tasarlayacağı oyunu her anlamda tek başına yapabiliyor olmasıdır. Oyun yapmak için gereken bilgiler ; yazılım bilgisi , oyun motoru bilgisi, grafik tasarım bilgisi, ses oluşturma bilgisi (Fl studio benzeri). Bunların birisi bile olmadan tamamen özgün oyunlar çıkaramazsınız, ancak, free asset dosyaları kullanmak sizin için sorun değilse sadece yazılım ve oyun motoru bilgisi yeterli olabilir. Şimdi isterseniz bizim derlediğimiz, kullanılabilir 5 oyun motoruna geçelim.

• Unity 3d 

Kullanması tamamen ücretsiz olan bu oyun motoru, sunduğu kolaylıklar ile de adından sıkça söz ettiriyor. Bazı insanlara göre Unity, PC platformu  için yetersizdir. Ancak bu görüşü haksız çıkaran Rust isimli oyun, özellikle son haftalarda Steam’de yüksek kullanıcı sayılarına ulaştı. Bunların yanında kolay kullanımı sebebiyle indie oyun üreticileri tarafından sık kullanılması, bu üreticilerin de oyunlarının küçük bir ekip ya da tek kişiyle yapılması sebebiyle kalitesiz olması, Unity ile yapılan oyunlar kalitesiz gibi bir algı oluşmuştur. Fakat bu durum sadece kullanıcı kitlesi ile alakalıdır.

• Unreal Engine 

Unreal Engine oyun motoru, daha çok yüksek bütçeli şirketler tarafından kullanılan, grafik kalitesi ve bilginiz dahilinde detay verme kapasitesi ile başarılı bir oyun motorudur. Dahası yaptığınız oyunları yayınlama noktasında da Epic Games oldukça yardımcı olmaktadır. Unreal Engine ile oyun tasarlamak için sizden alınan ücret ise, oyununuz yayınlandıktan sonra kazandığınız paranın %3 miktarıdır. Yani kazandığınız her 1000 TL için sizden 30 TL alır. Aldığınız hizmet karşılığında bu ücret oldukça düşük sayılabilir.

• Game Maker Studio 2 

Listemizin 3. sırasında bulunan oyun motorunuz 2d bir oyun motorudur. Kullanıcılarının çoğu indie oyun üreticileridir. Bunun sebebi ise, platformun sadece 2d oyunlar çıkarabilmesidir. C++ ve Java tabanlı kendi   programlama dilini kullanan oyun motoru, sürükle bırak mantığı ile bu ile yeni başlayanlar için idealdir. Verilen hizmetin yanında Game Maker Studio fiyatları ise el yakıyor. Gerçekten 2d bir platforma 39 dolar ödemek, mantıksız hissettirebilir.

Corona 

Başlangıç hedefiniz mobil platform ise, 2d olarak kullanabileceğiniz oyun motorlarından bir diğeri de Corona’dır. Ancak bu oyun motoru, daha çok kodlama odaklı olması sebebi ile karışık gelebilir. Lua programlama diline aşina olduğunuzda hızlanabilirsiniz ama en baştan başlayanlar için diğer oyun motorlarına bakmalarını tavsiye ediyorum.

• RPG Maker 

Listemizin son sırasındaki oyun motoru, tam anlamıyla mesleğe dün başlayanlar için. Hiç kodlama bilmeden de roleplay oyunları tasarlayabileceğiniz bu platform, size başlangıç için en ideal seçim olarak gelebilir. Yanlış da değil, kolay ama kalitesiz olan bu oyun motorunun fiyatı ise yaklaşık 80 dolar.

Oyun tasarımı ile ilgili bilmeniz gereken birçok şeyden bahsettim. Eğer bu mesleğe adım atmak istiyorsanız sabırlı, özgüvenli ve çalışkan olmalısınız. Hepinize başarılar.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap