1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Liselere Geçiş Sınavı ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken 4 Altın Kural
Trendlerdeki Yazı

Liselere Geçiş Sınavı ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken 4 Altın Kural

Liselere geçiş sınavı ve sonrasında lise tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken 4 altın kuralı derledik.

featured

Birçok 8. sınıf öğrencisi bu yıl lise tercihi yapacak. Peki bu öğrenciler, hangi tür liseler olduğunu, bu liselerin iyi ve kötü yanlarını biliyorlar mı? Bugün Lise tercihleri yapacak öğrencilere, gidebilecekleri okulları tanıtacağız.
Teknolod ‘dan hepinize merhaba. 8. Sınıf öğrencileri ve aynı sistemde sınava girecek olan alt sınıflar beni dikkatle dinleyin. Eğer 6-7. sınıflardaysanız hemen ders çalışmaya koşun çünkü, sistem gerçekten öğrenci harcama üzerine kurulu. Eğer bunun için çok geçse bu yazı size hiçbir sitede ya da aileniz – yakın çevrenizde bulamayacağınız bilgiler verecek. İsterseniz bu bilgilere geçelim.

• İlk irdelenmesi gereken konu; sınav bir önceki sınavdan daha zor. Sadece hedefi olanlar sınava girsin istemişler. Bu sebeple az da olsa çalışın. En azından size sınav notunuzu sorup, sayıya göre size davranışlarını değiştirecek tipte öğretmenlere mahal vermemiş olursunuz.

• İkinci konu ; gideceğiniz okulların sınıfı. Liseler bu sistemde 2’ ye ayrılıyor. Nitelikli okullar ve sınavsız okullar. Nitelikli okullar genelde Fen liseleri, sınavsız öğrenci alan okullar ise bu okulların dışında kalanlardır. Bunların yanı sıra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) formatındaki okullarda, teknik sınıflar nitelikli sayılabilir.

• Üçüncü konu ; ilgi alanlarınız. Tıp okumak isteyen öğrencilerin, sınava çalışabilmek adına Anadolu liselerini seçmesi mantıksızdır. Üniversite kazandıktan sonra ne yaparsanız yapın, lisede aynı alanı okuyan öğrenciler ile aynı seviyede olamazsınız. Temeliniz zayıf kalır.

• Dördüncü ve en önemli konu; baskılar. Nitelikli okul olmak isteyip, bu unvana layık görülmeyen okullar, sınava girmemiş ya da düşük not almış öğrencilere her zaman fazlalık gözüyle bakıyor. Yeterince çalışkan olmazsanız, aynı üniversite gibi sizi bırakmaya çalışabilirler. Sebebi ise o okula çaba göstermeden geldiğinizi düşünmeleri ve ileriki yıllar için başarı oranını artırıp nitelikli okul olma çabalarıdır.

Bugün anlattığım tüm konular, kesinlikle liselere geçiş sınavlarında ve sonrasında yapacağınız tercihlerde hassasiyet göstermeniz gereken konular. Dahası birebir yaşayanların anlatımları ile de kesinliği kanıtlanmıştır. Elbet istisnalar bulunacaktır ama genel olarak durum böyle.
Son olarak, eğitim sistemi herkesi matematik ustası yapmaya çalışıyor olabilir. Ama sorun şu ki bu durumu siz değiştiremezsiniz. Bu nedenle en doğru karar köprüyü geçene kadar sisteme adapte olmaya çalışmaktan geçiyor. Hepinize başarılar.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap