İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. LinkedIn Pazarlaması Nasıl Yapılır?

LinkedIn Pazarlaması Nasıl Yapılır?

featured

LinkedIn pazarlaması ağ oluşturmak ve işinizi büyütmek için harika bir yerdir. Bu pazarlama ipuçları, sosyal medya platformunu daha iyi kullanmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra LinkedIn, marka bilinirliği ve tüketicilerle ilişkiler kurmak için uygun bir sosyal medya platformudur.

İlgi çekici içerik yayınlayarak ve sektör tartışmalar ile LinkedIn kullanan işletmeler potansiyel müşterilere ve ortaklara pazarlama yapabilir. İşletme sahipleri, LinkedIn’i profesyonel bağlantıları ve ağları ile e-posta pazarlama listelerini büyütmek için kullanabilirler. Bu makale, pazarlama çabalarını ve tüketicilerle olan bağlantılarını artırmak için LinkedIn’i kullanmak isteyen işletme sahipleri içindir. Şimdi gelin LinkedIn pazarlaması ile ilgili tüm detayları hep birlikte inceleyelim. 

LinkedIn ile bağlantılar kurmaktan ortaklıklar kurmaktan müşteri adayları oluşturmaya ve marka bilinirliğinizi artırmaya kadar dijital pazarlama alanında pek çok şeyi yapabilirsiniz. Facebook, Twitter ve Instagram’dan farklı bir algoritması olan LinkedIn, iş ilişkileri kurmanıza destek olmaktadır. Bunun yanı sıra iş ilişkilerinizi güçlendirmenize yardımcı olmak için profesyonel bir platformdur.

Bir pazarlama platformu olarak LinkedIn’de gezinmenize yardımcı olmak için yeni müşteriler, ortaklar bulmak ve nihayetinde işinizi büyütmek için kullanabileceğiniz LinkedIn pazarlama tüyolarını derledik. Öncelikle, LinkedIn pazarlamasının öneminden ve şirket sayfanızı nasıl kuracağınızdan bahsedelim.

LinkedIn Pazarlaması Nedir?

LinkedIn sadece profesyoneller ve iş arayanların kullanabileceği bir sosyal medya platformu değildir. Elbette milyonlarca profesyonel, ağlarını ve kariyerlerini büyütmek için her gün LinkedIn’i kullanmaktadır. Ancak LinkedIn’i işinizi büyütmek için de kullanabilirsiniz. Bu sosyal medya aracı size ve işletmenize markanızı güçlendirmek için bireyler ve diğer şirketlerle ilişkiler kurmak için kullanabileceğiniz milyonlarca bağlantı sunar.

Özünde, LinkedIn profesyonel bir sosyal ağdır. Her şey kariyer gelişimi, profesyonel bağlantılar, endüstri tartışmaları ve işle ilgili diğer faaliyetlerle ilgilidir. LinkedIn’de müşterileri, çalışanları ve ortakları bulabilirsiniz. LinkedIn’in markanızı oluşturmak ve tanıtmak için sağladığı bağlantıları ve ağ oluşturma fırsatlarını kullanabilirsiniz.

LinkedIn Pazarlaması Stratejisinin Önemi

LinkedIn, ürün ve hizmetlerinizi diğer sosyal platformlardan daha az satmak veya pazarlamakla ilgilidir. LinkedIn’de işinizi pervasızca zorlamak spam göndermek ve bariz şekilde çok satış yapmak hoş karşılanmaz. Bu nedenle platforma özel bir pazarlama stratejisine sahip olmak çok önemlidir. Ağ tamamen farklı bir hedef kitleden oluştuğu için LinkedIn pazarlaması, istediğiniz sonuçları elde etmek adına farklı bir yaklaşım gerektirir.

LinkedIn’de pazarlama yapan işletmeler, yalnızca Facebook pazarlamasıyla uğraşanlardan ortalama olarak %277 daha fazla potansiyel müşteri sağlamaktadır. Yapılan bir ankete katılan B2B pazarlamacıları ayrıca LinkedIn’in sosyal medya potansiyel müşterilerinin %80’inden sorumlu olduğunu ifade etmektedir. Uygun şekilde kullanıldığında LinkedIn, işletmenizi bir sonraki seviyeye taşıyabilecek etkili bir pazarlama aracıdır. Satış konuşmaları ve agresif reklamlar maalesef LinkedIn’de pek işe yaramıyor. 

İşletmeniz İçin Bir LinkedIn Sayfası Nasıl Kurulur?

Bir iş LinkedIn sayfasına sahip olmak, şirketiniz için bir web sitesine sahip olmak kadar önemlidir. Şirket adınız ve e-postanız olduğu sürece ücretsiz olarak bir LinkedIn işletme sayfası oluşturabilirsiniz. İşletmeniz için adım adım nasıl bir sayfa oluşturacağınızı detaylı bir şekilde inceleyebiliriz.

1. LinkedIn ana sayfasında sağ üst köşedeki çalış simgesine tıklayın.

2. “Bir şirket sayfası oluştur”u seçin ve listeden işletmeniz için ihtiyaç duyduğunuz sayfa türüne uyan bir seçenek belirleyin.

İşletme türü için şu seçeneklere sahipsiniz:

  • Küçük iş
  • Orta ve büyük işletme
  • Vitrin sayfası
  • Eğitim kurumu (okul veya üniversite)

3. Sayfa kimliğinizi, şirketinizi ve profil bilgilerinizi doldurun.

4. Tüm bilgilerinizi doldurduktan sonra, işletmeniz adına hesabı işletmenize izin verildiğini onaylamak için doğrulama kutusunu işaretleyin.

5. “Sayfa oluştur”u seçin. Şirket sayfanız, gerçek bir şirket ve iş e-postasına sahip olmak da dahil olmak üzere gereksinimleri karşılamıyorsa bir hata mesajı alabilirsiniz. Sayfa oluşturma sınırınızı aştığınız için de reddedilebilirsiniz.

6. Bir hata mesajı almazsanız, özelleştirmek için “Sayfanızı oluşturmaya başlayın”ı seçin.

Kendi LinkedIn iş sayfanızı oluşturmak için iş simgesine ve ardından “bir şirket sayfası oluştur” bölümüne tıklayın. Sayfanızı oluşturmak için gerekli tüm alanları doldurun ve ardından önemli bilgilerle profilinizi optimize edin. 

İşletmenizi Büyütmek İçin LinkedIn Pazarlama İpuçları

İşletmenizi büyütmek için aşağıdaki LinkedIn pazarlama ipuçlarını göz önünde bulundurmalısınız.

1. Hedefi Yüksek Müşteriler ve Bağlantılar Bulun

“LinkedIn’de hedefleme, dijital reklamcılık alanında benzersizdir. Küçük işletmeler, genellikle ürün veya hizmetlerini satın alacaklarını bildikleri tam sektör, şirket boyutu ve iş rolüne odaklanabilirler. 

2. Müşterilerin Radarlarında Kalın

“Şirketim, küçük işletmelerin LinkedIn’de potansiyel müşteriler oluşturmasına yardımcı oluyor. Müşteriler bize ne tür insanların kendileri için yüksek kaliteli müşteriler kazandığını söylüyor. LinkedIn’de kriterlerine uyan kişileri arar ve ardından onları tanıtımı sağlanmalısınız. Sonra yine LinkedIn’i kullanarak ilgi gösteren kişilerle iletişim halinde kalmalısınız. Müşterinin adını ön planda tutmak için günlük durum güncellemeleri ve haftalık LinkedIn blog gönderileri yapmanız gerekmektedir. Ayrıca, müşterilerimizin müşterileri için çözebilecekleri sorun türleri hakkında bilgi paylaşan ve elde ettikleri sonuçları diğer müşteriler için paylaşan aylık e-postalar gönderin. 

3. E-Posta Pazarlama Listenizi Büyütün

“LinkedIn’deki herkese, LinkedIn’e bağlı olduğunuz için teşekkür ederek ve onları e-posta pazarlama listenizin bir parçası olmaya davet etmeniz gerekmektedir. LinkedIn bu şekilde tek seferde 50 kişiye mesaj atmanıza izin veriyor. 

4. Sponsorlu Güncellemeleri Kullanın

Sponsorlu güncellemelerle, işletmeler gönderilerini bir bireyin LinkedIn akışına göndermek için ödeme yapar. Bu “tıklama başına ödeme” veya “1.000 başına ödeme” gösterim özelliği, diğer sosyal platformlara (konum, cinsiyet ve yaş) benzer demografik bilgiler sunar. Ancak önemli bir farklılık şirket adına, iş unvanına, iş işlevine, becerilere, okullara ve gruplara göre özelleştirme yeteneğidir. 

Kullanıcılar, alakasız şirketlerin ve mesajların gürültüsüne karşı rekabet etmeden ilgili sektörleri hedefleyebilir. Sponsorlu bir güncelleme mükemmel bir yol olabilir. Güçlü bir harekete geçirme çağrısı ile öncelikle hedeflenen kitleye faydalı olan düşünce liderliği içeriğini tanıtmak. İnsanlar artık saf reklam görmek istemiyor ve ücretsiz olarak faydalı bir şey istemiyor.

5. Yüksek Kaliteli İçerik Yayınlayın

İyi içerik yüksek oranda hedeflenebilir ve iki hedefi gerçekleştirmelidir. İlk olarak, başkalarına bir sorunu nasıl çözeceklerini veya işlerini nasıl daha iyi yapacaklarını öğretmeli ve ardından sizi bu alanda bir düşünce lideri olarak belirlemelidir. Her yönü doğal olarak onlara gerçek değer sunarsanız daha fazla iş. Bu temel psikolojidir ve gerçek sonuçlar alır.

6. Viral Olun

Doğrudan LinkedIn’de yayınlamak, bugün LinkedIn’de mevcut olan en güçlü araçtır. Bir gönderi biraz ivme kazanmaya başlarsa LinkedIn kendi kategorilerinden birinde onun arkasına ışık tutar. On binlerce (veya daha fazla) okuyucu alabilir. Bu, kendi web sitenizde veya blogunuzda ve hatta LinkedIn’de bir makale bağlantısı yayınlayarak mümkün olmayan bir şekilde okuyuculara ulaşırken görünürlüğünüzü artırmanın harika bir yoludur. 

7. Çalışanlarınızın LinkedIn Hesabı Olmaısna Dikkat Edin

Mümkün olduğunca çok sayıda çalışanınızın LinkedIn’de profillerini oluşturmasını ve tamamlamasını sağlayın. Bunlar uygun fotoğrafları, işinize nasıl yardımcı olduklarının açıklamasını içeren ilgili iş geçmişini ve profesyonel bağlantıları içermelidir. 

8.Gruplara katılın ve Aktif Kalın

Küçük işletme sahipleri için önemli olan bir ipucu hedef kitleleriyle alakalı LinkedIn gruplarına katılmaktır. Bu hedef kitlenizin ne hakkında konuştuğunu öğrenmenin harika bir yoludur. Bunun yanı sıra küçük işletme sahiplerinin etkileşimde bulunmaları veya tavsiye vermeleri içinde son derece önemlidir. Daha da önemlisi bağlı olmasanız bile içinde bulunduğunuz grupların üyelerine mesaj gönderebilirsiniz. 

9. Kendi LinkedIn Grubunuzu Oluşturun

LinkedIn grubunu hiçbir rakibin girmemesi için kontrol edebilir ve grup içinde potansiyel müşterilerinizin seveceği harika, değerli içerikleri paylaşabilirsiniz. Ayrıca, aleni satış konuşmalarından veya istenmeyen e-postalardan kaçınırken onlar için değerinizi ve uzmanlığınızı da gösterebilirsiniz. Ayrıca, yerleşik bir e-posta listeniz, temel potansiyel müşterileriniz ve müşterilerinizden oluşan bir odak grubunuz olmalıdır. Bu, markanızı oluşturmak ve küçük işletmenizi büyütmek için potansiyel müşteriler oluşturmak için harika bir taktiktir.

10. Şirketinize Özel URL Talep Edin

Herkes, kendi adlarını içerdiğinden emin olmak için kendi özel URL’lerini talep etmelidir. Bu, özellikle potansiyel müşterilerle çok fazla teması olan kişiler için önemlidir. Çünkü biriyle buluşurken henüz tanışmamışlarsa, birçok kişi kendisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google’da buluştuğu kişinin adını arayacaktır. Özel URL’nizi talep etmek, LinkedIn profilinizin bu arama sonuçlarının en üstünde yer almasını daha olası hale getirir.

11. LinkedIn’de Reklam Verin

Amacınız şirketinize ilgi duyabilecek hedef kitleye ulaşmak ve hızlı bir şekilde büyümek ise sadece organik içerikler yeterli olmaz. Bunun için LinkedIn reklamları oluşturmanız gerekmektedir. 

LinkedIn Ads yani ücretli reklamcılık ile organik LinkedIn pazarlama çalışmalarına destek olacak çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz. PPC reklamları belirli iş unvanlarını, fonksiyonları, kuruluş boyutlarını ve sektörleri hedeflemektedir. LinkedIn PPC reklamları sayesinde ürün ya da hizmetleriniz ile ilgilenen kişilere çok daha kısa bir sürede erişebilirsiniz. 

12. LinkedIn Verilerini Okuma ve Analiz Edebilme

Günümüzde sosyal medya çalışmalarının başarısını görmek için analiz çalışmalarının yapılması gerekir. Şirket sayfanızı kusursuz bir şekilde oluşturmak, sayfanızı optimize edebilmek ve hedef kitleniz ile iletişim kurabilmek için LinkedIn pazarlama araçları yeterli değildir. Yaptığınız analiz çalışmaları ile verilere bakarak pazarlama performansını takip etmeniz gerekmektedir. 

13. Sert Satışlardan Uzak Durun

LinkedIn pazarlaması çalışmalarına yaptığınız diğer pazarlama biçimleri gibi davranın. Dolayısıyla en son trendler hakkında ipucu alın. İnsanlar kesintiye uğramak istemiyor. İçerik pazarlaması ve gelen pazarlama hakkında bilgi edinin ve bu stratejileri bu ağa uygulayın. Linkedin’de 1980’lerde çok satan satış temsilcileri gibi davranan birçok insan var. Bu yüzden akıllı olun ve onlardan biri olmayın.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir