İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized
  3. Japonic Trade Nedir? JDM Nedir? Neden Türkiye’de devre dışı?
Trendlerdeki Yazı

Japonic Trade Nedir? JDM Nedir? Neden Türkiye’de devre dışı?

Japonic Trade nedir? JDM nedir? Neden Türkiye'de devre dışı? Hepsi yazımızda.


Retro arabalarından, son yıllarda ürettikleri süper makinelere kadar dünyanın en büyük araba ülkesi. Japonya. Japonya, herkesin az çok bileceği yarış klasikleri ile dünyaya nam salmış, sayılı araba üreticilerinden. Peki bu arabalar neden ülkemizde yok? Aslında cevabı az önce verdim ama siz fark etmediniz. Sayılı. Dünyada tahmini olarak 5-10 bin kadar Gtr-34 kaldı. Bu arabaların %90’ ı üretici ülke Japonya’da. Devamı da Amerika, Almanya gibi ülkelerde. O zaman soruyu biraz daha derinleştirelim ve ikinci soruya geçelim. Bu arabalar neden Türkiye sınırları içine giremiyor? JDM nedir? Japonic Trade nedir? Hadi bu soruların cevaplarına bakalım.

• Türkiye’ ye neden Japonya’dan araba girdiremeyiz ?

Ülkemiz, sınırdan ürün geçirirken vergi ve benzeri konularda hassas bir ülke. Yani, 2000 model bir aracı sıfır fiyatından vergilendirmek imkansız olduğundan dolayı bu girişler, sadece Türkiye değil pek çok ülkede kısıtlanmıştır. Birçok Avrupa ülkesine 20, Türkiye Cumhuriyetine ise 30 yılını tamamlamış araçlar girdirilebilir. Sıfır ya da birkaç yıllık araçlar ise belli şartlar ile ülkeye sokulabilir ama vergiler ile birlikte aracın Türkiye fiyatına ulaşmış olursunuz. Bu da mantıksız tabi.

• JDM nedir?

Japonlar biraz uyanık bir topluluk. Ürettiği araçların en güzellerini, özellikli olanları kendilerine saklayıp, bunun dışında kalanları Avrupa’ya gönderdikleri bilinmektedir. İngilizler ise daha uyanık davranıp JDM adı verilen işi kurmuştur. JDM ; Japon arabalarını Japonya’dan satın alıp, Japonya dışına satan sistemin adıdır. Bu sayede araçlar en iyi şekilde ülke dışına çıkarılır.

• Japonic Trade nedir?

Bildiğiniz üzere Japon yarış klasikleri dünyada oldukça ün sahibi. Bu klasiklere en başta Arap Devletleri ve ABD olmak üzere dünyanın her yerinden talep var. Talepleri karşılamak oldukça zor çünkü kıta değiştirmek isteniyor bir araba için, bu araba her ne kadar bir Supra ya da Gtr olsa bile. Bu arabalara Japonya’dan satın alım için Japonic Trade kuruluyor. Bu sayede Japonya’dan koyulan bir araba ilanına teklif verip satın aldığınızda, Japonic Trade sizin adınıza arabanızı bir ticaret gemisine verip, kıtaları gezdirip elinize ulaştırıyor.

Son olarak. Ne yazık ki Japonic Trade ya da JDM kullanmayız. Çünkü ülkemize Japonya’dan araç ya da parça satışı – transferi yasak. Yani sokaklarımızda bir Japon yarış klasiği görme ihtimalimiz bayağı düşük. Daha detaylı şekilde araştırmak için yazdığım sistemlere girip bakabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap