İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Dropshipping Nedir? Dropshipping Avantajlar Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Dropshipping Nedir? Dropshipping Avantajlar Nelerdir?

Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır? Dropshipping Avantajları Nelerdir?

Dropshipping, fiziksel stok veya envanter gerektirmeyen bir perakende sipariş karşılama yöntemidir. Bir stoksuz satış modelinde, satıcı bir üçüncü taraf mağazadan ürün satın alır. Bunları doğrudan müşteriye sevk eder. Bu şekilde işletme ürünü ele almaz, bunun yerine müşterinin satın almasını kolaylaştırır.

Geleneksel perakende modelleri fiziksel stok için depolama gerektirmektedir. Bunun yanı sıra stoksuz satış ürünleri satıcı tarafından alınarak maliyetli depolama tesislerinde depolar. Bu da envanter yönetim sistemleri ve nakliye maliyetleri ve lojistiğe olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Dropshippingin Avantajları 

Stoksuz satış işi yürütmek, olumlu ve olumsuz yanları beraberinde getirir. Zamanınızı, çabanızı ve paranızı harcamadan önce, her ikisini de göz önünde bulundurmak gerekir. Bu iş modelinin sizin için doğru olup olmadığına karar vermek çok önemlidir.

1. Kendi Patronunuz Olabilirsiniz

Herhangi bir işletme sahibi veya girişimcinin size söyleyeceği gibi, kendi patronunuz olmak mükemmel olur. Bir işletme sahibi olarak şirketinizin başarısının sürücü koltuğundasınız ve kararları siz veriyorsunuz. Dropshipping iş modeli, dünyanın her yerinden seyahat etme ve çalışma konusunda size çok fazla özgürlük sağlar.

2. Fiziksel Envantere Gerek Yoktur

Dropshipping’in bir diğer olumlu yanı, bu iş modelinin ürün envanteri ihtiyacını ortadan kaldırmasıdır. Böylece fiziksel bir mağazaya para harcamanıza gerek duyulmamaktadır. Geleneksel e-ticaret işletmelerinin aksine, toptancılar ürünleri doğrudan müşterilere gönderir. Gerçek mekanda faaliyet gösteren bir lokasyonda veya hatta ürünleri depoladığınız bir e-ticaret işletmesinde olduğu gibi satılmayan envanter veya diğer envanter sorunları hakkında endişelenmenize gerek yoktur.

Dropshippers, herhangi bir envanter taşımak zorunda kalmadan web sitelerinde binlerce ürünü listelemek mümkündür. Bu, bir girişimci olarak üstlendiğiniz risk miktarını azaltır.

3. Daha Küçük Başlangıç ​​Ve Genel Masraflar

Fiziksel bir mağaza veya depolama tesisi bulunmadığından, stoksuz satış işine başlamak geleneksel bir mağazadan çok daha az maliyet gerektirebilmektedir. Bununla birlikte, yine de e-ticaret web sitenizin barındırılmasının yanı sıra tedarikçileriniz ve ödeme ağ geçidi sağlayıcınız için ücretler ödemeniz gerekir.

Dropshippingin Dezavantajları

1. Yüksek Rekabet Ortamı

Bir stoksuz satış işi yürütmek, genel masraflardan tasarruf etmenizi sağlarken, stoksuz satış oldukça rekabetçi bir pazar olduğu için bakımda bunu telafi eder. Diğer dropshipping şirketleri, ürün seçimi veya fiyat açısından her zaman birbirini yenmeye çalışmaktadır. Önde kalmak, rekabet avantajını korumak için ürün trendlerini ve fiyatlarını sürekli araştırması yapmak anlamına gelmektedir.

2. Satışlarda Düşük Marjlar

Dropshipping, çok ince kar marjlarına sahip olmasıyla bilinmektedir. Kar elde etmek için çok fazla ürün satmanız gerekir. Bu, dropshipping işiniz için gelir elde etmek için her zaman müşterileri çekmenin ve dönüştürmenin yollarını düşünmelisiniz.

İlk başladığınızda, bir müşteri tabanı oluşturmak biraz zaman alacaktır. Ancak halihazırda başka bir çevrimiçi işletmeniz varsa müşterileri stoksuz satış mağazanıza yeniden yönlendirmek güvenli bir trafik kaynağı olur.

3. Tedarik Zinciri Üzerinde Kontrol Yok

Bir satıcı olarak ürünlerinizin kalitesi, nakliye hızı ve stok stoğu, satın aldığınız toptancıya bağlıdır. Toptancı ve müşteri arasında aracı olarak hareket ettiğiniz için, tutarlı fiyatlarla envantere erişim konusunda çok az kontrole sahipsiniz.

Sonuç olarak bir stoksuz satış işi yürütmek, fiziksel bir iş yürütmekten daha az değişken içerdiğinden, her düzeyde deneyime sahip kişiler için harika bir seçenektir.

Bu zorluklara rağmen stoksuz satış, önümüzdeki beş yıl içinde büyümeye devam etmesi beklenen yüksek büyüme gösteren bir endüstridir ve bu da onu hevesli bir girişimci için mükemmel bir seçim haline getirir.

Başarılı Dropshipping Uygulaması İçin Bilinmesi Gerekenler

Başarılı bir şekilde dropshipping uygulamalarını gerçekleştirebilmek için aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz. 

1. Dropshipping İşiniz İçin Doğru Şirket Yapısını Seçin

İşinizi hayata geçirmeye başladığınızda, ne tür bir iş sahibi olmak istediğinizi sormanız önemlidir. İşinizi tek başınıza mı yürütüyorsunuz yoksa bir iş ortağınız mı var? Kişisel mali durumunuz ile bir işletmenin mali durumu arasında ne kadar boşluk olduğunu hayal ediyorsunuz? Kendinize bu soruları sormak, şahıs şirketinin mi yoksa anonim şirketin mi sizin için doğru seçim olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

2. Dropshipping İşinizi Kaydedin

Hangi iş türünün sizin için doğru olduğuna karar verdikten sonra sıra işinizi kaydetmeye gelir. Bir işletmeyi kaydettirmek, girişiminize meşruiyet ve farkındalık kazandırmaya yardımcı olur. 

3. Dropshipping İşleriniz İçin Mali Durumunuzu Nasıl Yöneteceğinizi Belirleyin

İşletmenizin temeli atıldıkça, bir işletme banka hesabı açarak ve aylık mali tabloları gözden geçirme alışkanlığı kazanarak başarıya ulaşmak için onu kurmak önemlidir. Kişisel ve ticari finansmanı harmanlamak, vergi sezonu söz konusu olduğunda idari sorunlara neden olabilir. İşletme yönetimi için daha az zamanınız olduğunda iş büyümesi için benzersiz bir zorluk oluşturabilir. 

4. Dropshipping Mağazanızda Satmak İçin Doğru Ürünleri Bulun

Başarılı bir stoksuz satış işine sahip olmanın en önemli kısmı, çevrimiçi mağazanızda satmak için talep üzerine stoksuz satış ürünleri bulmaktır. Bunun nedeni, ihtiyaç duyulan ürünleri satarak para kazanmanızdır. Sonuç olarak, kâr için fırsatları keşfetmek, stoksuz satış işiniz için doğru ürün yelpazesini bulmak söz konusu olacaktır. Bu dainsanların ihtiyaçlarına göre veya ürün nişleri gibi ortak ilgi alanlarına göre ne satın almak istediklerine bakmak anlamına gelecektir.

Ürünleri trende göre araştırın

E-ticarette şu anda neyin trend olduğunu keşfetmek için, sürekli olarak araştırma yapmanız ve tekliflerinizi bu trendlere göre ayarlamanız gerekir. Neyin satıldığını keşfetmek için belirli terimleri kullanarak belirli ürünlerin ve ürün kategorilerinin zaman içinde nasıl performans gösterdiğini arayabilirsiniz. 

Bu yöntem ne satmak istediğinize dair kabaca bir fikriniz varsa veya neyin trend olabileceği hakkında bir hipotez oluşturmaya başladığınızda en iyi sonucu verir. Genel trend e-ticaret ürünleri için ilham almak için Amazon gibi büyük şirketlere bakabilirsiniz. Ayrıca kategorideki en çok satan ürünlerden bazılarının neler olduğunu görebilirsiniz. Bunu kendi ürününüz için bir ilham kaynağı olarak kullanabilirsiniz. 

Ürünleri nişlere göre araştırın

Dropshipping’in anahtarı, niş bir hedef kitleye veya ürün seçimine ulaşmaktır. Bir niş, bir pazarın ortak bir ilgi alanı veya demografi tarafından birleştirilen belirli bir kısmı olan bir pazardır. Bu, stoksuz satış için kullanışlıdır çünkü ürünleri satmak için rekabette öne çıkmanın bir yolunu bulmanız gerekir. Bir niş ürünü pazarlamak, bir kitleye ulaşmanın etkili bir yolu olabilir.

Ürün Fikrinizi Test Edin

Niş bir üründen yararlanmak büyük getiri sağlayabilir. O ürünü satmaya yatırım yapmadan önce pazarlayacak yeterince büyük bir kitle olmasını sağlamak gerekir. Bunun için pazarı araştırmak çok önemlidir. 

Ürünleri trendlere göre satmayı veya belirli bir niş bulmayı seçiyor olabilirsiniz. Yinede fikrinizi taahhüt etmeden önce, satmak istediğiniz ürünleri sunan diğer işletmelerin rekabetçi bir analizini yapın. Bu alanda ürün deneyimlerinde neyin işe yarayıp neyin yaramadığı konusunda size iyi bir fikir vermek için rakipleriniz arasında ürün incelemelerini ve sosyal medya etkileşimini kontrol edebilirsiniz.

Trendlere Erken Girmek

Dropshipping söz konusu olduğunda, trendlere erken girmek daha yüksek bir ödemeye yol açabilir. Ürünleri büyük patlamadan önce ilk sunanlardan biri olmak için düzenli olarak araştırma yapma alışkanlığını edinmek iyidir. 

Yüksek Marjlı Öğelere Odaklanma

Stoksuz satış işinizde sunduğunuz ürünleri araştırırken, yüksek marjlı ürünler taşımaya odaklanmak iyi bir fikirdir. Bu, yatırımınızın geri dönüşünü (YG) elde etmek için daha az birim satmanız gerektiği anlamına gelir. Tüm ürünleriniz çok düşük fiyatlara sahipse, kâr elde etmek için tonlarca satışa ihtiyacınız olacaktır.

Sezonluk Tekliflerden Haberdar Olun

İşletmenizin mevsimsel bir bileşeni varsa mevsimsel trendleri erkenden araştırdığınızdan ve bu yüksek talep gören ürünleri web sitenizde çok önceden listelediğinizden emin olun. 

Güvenilir Üreticilerle Ortak Olun

Web siteniz için tonlarca harika ürün bulsanız bile üreticiler güvenilmezse, zamanında göndermiyorlarsa bunun değeri olmayacaktır. Mutlu müşterileriniz olmasını sağlamak için bu yaygın tuzakları incelemelisiniz. 

5. Dropshipping İşiniz İçin Bir Tedarikçi Bulun

Kâr elde etmek için ürün tedarikine güvenilir erişime sahip olmanız gerekir. Bu nedenle toptancı olarak da bilinen doğru stoksuz satış tedarikçisini bulmak, işletmenizin başarısının anahtarıdır. Potansiyel tedarikçiler ararken, üreticilerle iletişim kurmak, Google’da tedarikçi aramak size avantaj sağlar. Ayrıca tedarik aracılarını kullanmak gibi uygulayabileceğiniz birçok strateji vardır.

6. Dropshipping İçin Web Sitesi Oluşturun 

Dijital bir işletme sahibinin işletmenizin performans göstermesine yardımcı olmak için web sitesi platformu seçmek çok önemlidir. Dropshipping için uygun olan web sitesi oluşturuculardan bazıları Shopify, BigCommerce ve 3DCart’tır. Hepsi işletmeler için özelleştirilebilir web siteleri oluşturmak için stoksuz satış hizmeti vermektedir. Ancak aralarında bazı işlevsel farklılıklar vardır. 

E-ticaret web sitesi satıcıları için stoksuz satış sürecinin değişen bölümlerini basitleştirmek gerekir. Bunun için tedarikçiler ve nakliye ortaklarıyla entegrasyonlar geliştirmektedir. Dolayısıyla satmak istediğiniz ürünün türü, hangi seçeneğin sizin için doğru olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

7.Markanız İçin Kurumsal Kimlik Oluşturun

Markanız için görsel bir kimlik oluşturmak, işinizin başarısında uzun bir yol kat edebilir. Sadece edilir bir marka oluşturmanın sizin iş dropshipping için rekabette öne için harika bir yoldur.  

İşletmenizi markalaştırmak için ne kadar zaman harcamak istediğinize karar vermek size kalmıştır. Ancak mağazanız için bir görünüm ve his yaratmak için temel temellere yatırım yapmanız gerekir. Dolayısıyla hedef kitlenizle bağlantı kurmanıza ve daha yüksek sipariş hacimlerine yol açmanıza yardımcı olabilir. Birinin bazı marka yönergeleri tasarlamasını sağlamak önceden değerli bir yatırımdır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap