1. Ana Sayfa
  2. Bilim Haberleri
  3. Bilim Adamları İnsan Beyin Hücrelerini Mikroçiplere Dönüştürüyor

Bilim Adamları İnsan Beyin Hücrelerini Mikroçiplere Dönüştürüyor


“Amacımız İnsan Beyninin Rakipsiz Bilgi İşlem Gücünden Yararlanmaktır…”

Yapay zeka geliştiricilerin algoritmalarını ya da çalıştırdıkları devreleri tasarlarken insan beyninden ilham almaları alışılmadık bir şey değil, ama şimdi bir proje bu biyolojik ilhamı bir adım daha ileri götürüyor.

İngiltere’deki Aston Üniversitesi’nden bazı bilim insanları, üniversite basın açıklamasına göre, insan beyin kök hücrelerini AI(yapay zeka) mikroçiplerine fiziksel olarak entegre ediyorlar.Bilim adamları; amacın, insan beyninin bazı işleme yeteneklerini ödünç alarak AI‘nin yapabileceklerinin sınırlarını zorlamak olduğunu söylüyorlar.

Nöral Güçlendirme

Neu-ChiP adlı proje, bir bilim-kurgu filminin başlangıcı gibi geliyor. Tipik olarak, nöromorfik veya beyin kaynaklı bilgisayar alanında bu gibi projeler AI algoritmalarını daha verimli hale odaklamayı amaçlar, ama Neu-ChiP onları çok daha güçlü hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Aston Üniversitesi matematikçisi David Saad yayınladığı açıklamasında, “Amacımız, bilgisayarların karmaşık sorunları çözmemize yardımcı olma becerisini önemli ölçüde artırmak için insan beyninin rakipsiz bilgi işlem gücünü kullanmaktır.” dedi.”Bu projenin, makine öğrenimi teknolojisinde bir paradigma değişimi sağlamak için, işleme gücü ve enerji tüketiminin mevcut sınırlamalarını aşma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz.”

Bilinenin Ötesine

Tipik olarak, beyinden ilham alan AI(yapay zeka), beyinden ilham alan yapay nöronlara veya devrelere güvenir. Aslında biyolojik hücrenin kendisini uygulamak; aksine, ekibi bu mühendislik sorunlarından bazılarını kurtarabilir.

Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi araştırma direktörü ve Neu-ChiP işbirlikçisi Rémi Monasson basın açıklamasında, “Neu-ChiP’de, sadece olağanüstü karmaşık bileşenlerden -insan sinir hücreleri- oluşan bir sistemi modellemekle kalmıyor, aynı zamanda çok ötesine geçmeye çalışacağız.” dedi.”Amacımız sinir sistemini önemsiz hesaplamalar yapabilecek bir duruma getirmek.”

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap